Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sejm kontraktowy (1989) - Wybory do sejmu kontraktowego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Polska w latach 80-tych przezywała jedną z najbardziej spektakularnych okresów w swojej historii - zmianę ustrojową. Okrągły Stół rozpalał nadzieję Polaków na rychłe zwycięstwo obozu solidarnościowego i miał otworzyć drogę do demokratycznych wyborów.

Wybory do sejmu kontraktowego wyłoniły się po obradach Okrągłego Stołu. Doprowadzono do wyborów przed demokratycznych i legalnych. Prawo wyborcze pozwalało grupie opozycyjnej Solidarności na wystawienie w wyborach kandydatów tylko do 35% miejsc w sejmie. Była to ogromna nadzieja na lepsze jutro dla większości Polaków, zerwanie z reżimem poprzedniej władzy było niezbędnym minimum jakie chciała osiągnąć opozycja.

Wybory do senatu były z kolei całkowicie wolne i pozbawione ograniczeń. Zaczął się formować się program i komitet wyborczy, który miał za zadanie wygrać i ustalić nową formę ustrojową poprzez szereg reform. Tymczasem powstał Komitet Obywatelski „Solidarność” Przy Okrągłym Stole uzgodniono, że dozwolona będzie swobodna agitacja przed wyborami. Ruch solidarnościowy był ogromną siłą, która musiała wygrać w tych wyborach. 8 maja 1989 r. ukazał się pierwszy numer Gazety Wyborczej, która była oficjalnym głosem Solidarności w wyborach.

Sondaże,...

Podobne wypracowania