Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Autonomia Galicji w Monarchii Austro-Węgierskiej i jej znaczenie

Autonomia Galicji, Galicja, Monarchia Austro-Węgierska, Austro-Węgry, zabory

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wraz z upadkiem Rzeczypospolitej, po trzech rozbiorach, niepodległa Polska zniknęła z mapy Europy, a jej miejsce zajęły inne twory o autonomii ograniczonej zarządzeniami poszczególnych zaborców. Jedną z takich struktur była autonomia galicyjska. Czym ona była?

Autonomią galicyjską (o powierzchni około 78,5 tysiąca kilometrów kwadratowych oraz ludności na poziomie 4,5 miliona) określa całość praw o charakterze społeczno-politycznych, jakie miały miejsce w Galicji w przedziale lat 1860-1873. Do tego czasu Galicja była jedynie skromną prowincją w państwie zarządzanym przez Habsburgów. Jednakże wkrótce stała się ona regionem o pewnych prawach i możliwościach prawno-politycznych, czyli o pewnej ograniczonej autonomii. Dlaczego tak się stało?

W związku z przegranymi wojnami z Francją oraz Piemontem w 1859 roku, a później także z Prusami w roku 1866, Austria była osłabiona, co musiało się wiązać z rychłymi reformami państwa. Na korzyść Polaków działał fakt, iż degradacji i rozkładowi uległo tzw. Święte Przymierze, które strzegło dotychczasowego porządku. To dało mieszkańcom Galicji zielone światło do żądań, które mógł spełnić wobec nich władca Austro-Węgier. W związku z tym ziemianie i konserwatyści...

Podobne wypracowania