Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jom Kippur - wojna Jom Kippur

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wojna Jom Kippur z roku 1973 jest świadectwem tego, że w owym czasie blok sowiecki śmielej myślał o konfrontacji z Zachodem, który wpadł w zadyszkę.

Zaangażowanie Rosjan w sprawy Afryki było coraz większe. Pod ich wpływami znalazł się m.in. Jemen Południowy czy Somalia. Ponadto niemalże każde państwo występujące przeciwko Izraelowi utrzymywało mniej lub bardziej zażyłe stosunki z Kremlem. Równocześnie wojska amerykańskie znajdowały się w poważnym kryzysie. Fiasko interwencji w Wietnamie postawiło pod znakiem zapytania jakiekolwiek kolejne zaangażowanie armii USA w odległych rejonach świata. Skonfliktowane wewnętrznie było również NATO – poszczególne państwa prowadziły interesy korzystne jedynie dla siebie, na czym istotnie cierpiała sojusznicza jedność. W takiej sytuacji ZSRR postanowiło zachęcić państwa arabskie do próby zmiany status quo na Bliskim Wschodzie, terenie, na którym Izrael był zupełnie osamotniony.

Anwara Sadata, który objął stanowisko prezydenta Egiptu po śmierci Abdela Nasera, nie było trzeba długo przekonywać. Plan ataku, jaki przeprowadzić miały armie Egiptu i Syrii otrzymał kryptonim Badr („pełnia księżyca”). 

Atak rozpoczął się niespodziewanie w trakcie święta żydowskiego...

Podobne wypracowania