Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rycerstwo w średniowieczu - Ideał rycerza w średniowieczu - Zakony rycerskie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Epoka rycerstwa zaczęła się ok. X wieku i trwała do ok. XV w. Rycerzem na początku był każdy człowiek, który miał konia i który był wojownikiem. Koszt zbroi i utrzymania był dosyć wysoki, dlatego z czasem rycerstwo stało się oddzielną warstwo społeczną. Od rycerzy oczekiwano by byli honorowi, kierowali się zasadami szlachetności i męstwa. Mieli być przykładem uczciwości i dzielności. Z czasem, w kulturze europejskiej zaczął utrwalać się  ideał rycerza. Na przełomie XI/XII wieku, zaczęło rozwijać się uzbrojenie rycerzy, którzy nosili kolczugi, łuski i zbrojne płyty ochronne.

Wraz z uwidacznianiem się etosu rycerskiego w Europie, w momencie wypraw krzyżowych pojawiło się rycerstwo zakonne, które z poczucia obowiązku zmuszone zostało do walki za wiarę. Rycerze zakonni byli początkowo duchownymi, którzy z misji stawali się rycerzami. Z czasem, zakony rycerskie ujednoliciły się i tworzone były tylko i wyłącznie przez duchownych rycerzy. W epoce wypraw krzyżowych, rycerze zakonni zyskali szczególną popularność. Najpopularniejszymi zakonami rycerskimi byli templariusze, krzyżacy, zakon krzyżowców i joannici.

Były to zakony, które powstały w okolicach XI wieku, w momencie, kiedy swój rozkwit przezywała...

Podobne wypracowania