Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rewolucja francuska - stronnictwa rewolucji francuskiej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stronnictw w rewolucyjnej Francji było wiele. Już samo Zgromadzenie Narodowe (powstałe z przekształcenia zwołanych przez króla Ludwika XVI Stanów Generalnych w roku 1789) składało się z trzech stanów, które także nie były wewnętrznie jednolite. Na prawicy (miejsca na prawo od króla) znajdowała się arystokracja szlachecka i duchowa, będąca za utrzymaniem dotychczasowego porządku i nie uchwalaniem konstytucji, która mogłaby ograniczyć królewską władzę. Lewica  z kolei (późniejsi jakobini, którzy po roku 1793 w Konwencie będą zajmowali górne miejsca, na lewo od króla) chciała ograniczyć rolę króla do minimum. Oczywiście zarówno wśród prawicy, jak i lewicy były grupy rózniące się w poglądach. Znacznie bardziej jednolite było natomiast centrum, które zazwyczaj opowiadało się za zniesieniem szlachectwa czy niewolnictwa Murzynów. Taki był początek podziału.

Obok tych grup politycznych istniało mnóstwo klubów politycznych. To spośród nich wyłonią się najważniejsze stronnictwa czasów rewolucji. Pierwszym są jakobini. Rekrutowali się z powstałego na początku rewolucji Klubu Bretońskiego, w którym prym wiodły takie nazwiska...

Podobne wypracowania