Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Normanowie i ich podboje - Podboje Normanów na Wyspach Brytyjskich

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Normańskie podboje w basenie Morza Północnego zapoczątkowane zostały przez Norwegów, którzy już pod koniec VIII wieku, opanowawszy szlaki z Skandynawii na zachód, swoje osady założyli nawet w bezpośrednim sąsiedztwie Wysp Brytyjskich, na Orkadach i Hebrydach skąd z powodzeniem atakowali zachodnie wybrzeża angielskie. W ich ślady zdecydowali się pójść Duńczycy, którzy od początku IX wieku rozpoczęli regularne najazdy na ziemie południowo-wschodniej Anglii.

Przełomem w ich ekspansywnej polityce był rok 851, kiedy to Duńczycy po raz pierwszy spędzili zimę na Wyspach Brytyjskich, zdając sobie jednocześnie sprawę, że byłoby to odpowiednie miejsce pod przyszłe zorganizowane osadnictwo. Od roku 866 można śmiało mówić o sukcesywnym podboju wschodnich hrabstw angielskich tj. Nortumbria, Mercia czy York przez duńskich Normanów. Ich świetnie przystosowani do podbojów wojownicy, nie napotkali praktycznie żadnego zwartego sprzeciwu ze strony lokalnych władców, którzy byli zupełnie zaskoczeni nagłym pojawieniem się przybyszów zza morza  na angielskiej ziemi. Opór normańskiej inwazji stawił dopiero nowy (od roku 871) król Wessexu, Alfred Wielki. Początkowo Anglosasi ponieśli kilka porażek...

Podobne wypracowania