Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mieczysław Jastrun - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mieczysław Jastrun to polski poeta żyjący w XX wieku. Urodził się w 1903 roku w Korolówce, w żydowskiej rodzinie. Jego prawdziwe imię i nazwisko brzmiało Mojsze Agatsztajn.

Z powodu wybuchu polsko-bolszewickiej wojny przyszły poeta przerwał naukę w krakowskim gimnazjum i zgłosił się do wojska. Jastruna zachorował na tyfus, co sprawia, że jest niezdolny do wzięcia udziału w walkach zbrojnych. Po zakończeniu wojny Mieczysław Jastrun skończył gimnazjum oraz studiował filozofię, germanistykę i polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W okresie jego studiów miał miejsce debiut literacki – został opublikowany wiersz „Wielki wóz”.

Debiutancki tomik poezji Jastruna ukazuje się w 1929 roku. „Spotkanie w czasie” zostaje wydane w momencie, gdy Jastrun pracuje jako nauczyciel. Tomik ten pozwala zdefiniować Jastruna jako reprezentanta myśli refleksyjno-filozoficznej i moralistycznej. W utworach widać fascynacje Jastruna francuskimi symbolistami oraz wpływ wojen na postrzeganie świata przez poetę. W tym czasie został on członkiem dwóch elitarnych stowarzyszeń: Związku Zawodowego Literatów Polskich oraz Polskiego Pen Clubu (od 1930 roku).

Wybuch II wojny światowej skłonił Jastruna do przeniesienia...

Podobne wypracowania