Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Molier „Skąpiec” - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Życie Moliera, który naprawdę nazywał się Jean Baptiste Poquelin pełne było tułaczki, przygód i niesamowitych wydarzeń, jednak to jego dzieła osławiły jego imię. Biografia Moliera obfituje w nagłe zwroty akcji: początkowe zatrudnienie na dworze królewskim, dwanaście lat tułaczki w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca na stworzenie teatru, czasowy pobyt na dworze księcia Conti, przychylność samego Ludwika XIV, zmienne powodzenie wystawianych przez siebie sztuk czy trudne momenty z groźbą ekskomuniki włącznie.

„Skąpiec” pierwszy raz wystawiony został w 1668 roku i z biegiem czasu stał się jedną z najbardziej znanych sztuk francuskiego dramatopisarza.

Oprócz głównej postaci, czyli Harpagona, Molier przedstawia nam całą gamę postaci, które okazują się nie mniej wyraziste niż tytułowy skąpiec. Kleant jest synem Harpagona. Młodzieniec zakochuje się w Mariannie, którą chce poślubić jego ojciec. Z jednej strony odczuwa przymus poddania się woli ojca, ponieważ w rozmowie z siostrą przyznaje, że powinien porozmawiać z Harpagonem, zanim zdecyduje się na jakikolwiek związek. Z drugiej nie może stłumić uczucia, jakim darzy Mariannę. Uczynny, chce jej pomagać w trudnościach finansowych. Jest obiektem oskarżeń ojca zarzucającego...

Podobne wypracowania