Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ignacy Krasicki „Monachomachia” - opracowanie, interpretacja poematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Monachomachia” to jeden z poematów heroikomicznych napisanych przez Ignacego Krasickiego. Tytuł ten oznacza z greckiego „wojnę mnichów”. Dzieło pierwszy raz ukazało się w 1778 r. anonimowo, ponieważ bardzo krytycznie odnosiło się do stanu duchowieństwa. Dotychczasowa pozycja kościoła była bardzo mocna, a wskazywanie jego wad było odważnym posunięciem, szczególnie jeśli robił to biskup warmiński.

Fabuła utworu Krasickiego została osadzona w niewielkim miasteczku, gdzie obok starego zamczyska, trzech karczm i kilku domków znajdowało się aż dziewięć klasztorów. Był to prawdziwy raj, w którym pośród dobrego jadła, ciszy i spokoju, żyli mnisi. Jednak miejsce to zostało odmienione przez Jędzę Niezgody. Zasiała ona niepewność w sercach dominikanów i bracia zaczęli obawiać się, by ktoś nie chciał opróżnić ich piwnicy z trunków. Aby zapobiec nieszczęściu, mnisi postanowili uderzyć na przeciwników. Ostatecznie do wojny jednak nie doszło, gdyż ojciec Pankracy wysunął propozycję dysputy, w której dominikanie udowodnią karmelitom wyższość swoich praw.

Kiedy wiadomość została zaniesiona do sąsiedniego zakonu, tamtejsi bracia także wysunęli kilka propozycji rozstrzygnięcia...

Podobne wypracowania