Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Ballady i romanse” - romantyzm - „Ballady i romanse” jako manifest polskiego romantyzmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rok wydania „Ballad i romansów” uznawany jest za początek epoki romantyzmu w Polsce. W tym tomie wierszy po raz pierwszy w polskiej poezji zostały w pełni zawarte hasła nowej epoki. Mickiewicz opowiedział się po stronie nowej estetyki i nowego światopoglądu zestawiając je ze skostniałym programem oświeceniowym. Już sama forma stanowi wyraz buntu przeciw klasycznej estetyce – ballada to gatunek z pogranicza liryki, epiki i dramatu, a takie łączenie rodzajów literackich było zdaniem twórców i krytyków oświeceniowych niedopuszczalne.

Mickiewicz nie tylko zestawia ze sobą dwa sposoby widzenia świata, ale jednocześnie je wartościuje, opowiadając się wyraźnie po stronie romantycznego „czucia i wiary”. Programowym wierszem w tym względzie jest „Romantyczność”. Poeta przedstawia różnice w ocenie i sposobie widzenia rzeczywistości przez człowieka nauki oraz romantyka. W utworze została przedstawiona wiejska dziewczyna, Karusia. Jej ukochany zmarł parę lat temu, mimo to ona nadal go widzi, rozmawia z nim, nadal go kocha. Scena ta oglądana z perspektywy wykształconego człowieka, wyznawcy oświeceniowego światopoglądu, zdaje się żałosna: oto szalona dziewczyna tuła się po ulicach miasteczka i w obłąkanym...

Podobne wypracowania