Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sławomir Mrożek „Szuler” - charakterystyka bohaterów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Po przeczytaniu opowiadania Mrożka zatytułowanego „Szuler” niewiele wiadomo o jego bohaterach. Informacje, które uzyskaliśmy w toku lektury są pobieżne i ogólnikowe.

Tytułowy bohater, szuler zaprasza trzech mężczyzn do wspólnej gry w karty. Przed rozpoczęciem rozgrywki informuje ich, że jest szulerem co pozwoli mu na pewne zwycięstwo. Od początku do końca zachowuje zimną krew i hart ducha. Jest spokojny, opanowany i niewiarygodnie pewny siebie. Na pytania zadawane prze graczy odpowiada sucho i zdawkowo. W czasie gry nieustannie podkreśla, że jego wygrane nie są kwestią szczęścia tylko tego, że jest szulerem. Z dalszych partii tekstu dowiadujemy się, że mężczyzna celowa przedstawia się jako szuler, by ocenić moc wiary współgraczy. Wystawia ich na swego rodzaju próbę, aby sprawdzić motywację i wolę walki. Jawi się nam jako człowiek bardzo mądry, znający mechanizmy ludzkiej psychiki, bo przewidział, że bohaterowie zniechęcą się do gry i będą przegrywać. Jednocześnie widzimy, że zabawa szulera nie była bezcelowa, jego ideą stało się pokazanie graczom ich własnych słabości i prawidłowości zachowań. Po grze szuler odchodzi i pozostawia bohaterów samych, aby przemyśleli jego słowa.

Narrator, Nowosądecki i Beyer to bohaterowie,...

Podobne wypracowania