Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

George Byron „Giaur” - cechy epoki romantyzmu na podstawie „Giaura”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Giaur”, autorstwa angielskiego twórcy George'a Byrona, jednego z najwybitniejszych twórców epoki romantyzmu, jest klasycznym przykładem utworu romantycznego. Kumuluje większość cech charakterystycznych dla tej epoki.

„Giaur” należy do gatunku synkretycznego. Łączy w sobie zarówno elementy epiki, liryki, jak i dramatu. Posiada poza tym fabułę - w utworze przedstawione są losy Giaura, który - pomściwszy śmierć ukochanej - odwraca się od świata. Pojawiają się tu także liczne opisy uczuć, zaś końcowa spowiedź Giaura jest typowym przykładem lirycznym. Natomiast cechami charakterystycznymi dla dramatu są występujące w tekście dialogi; przy spowiedzi głównego bohatera czy podczas pojedynku Giaura z Hassanem.

W utworze pojawia się wielu narratorów. Narrator organizujący przedstawienie historii Giaura, Arab opowiadający o zwyczajach muzułmańskich i tajemniczości tytułowego bohatera, Giaur oraz Hassan. Narracyjność (połączona wszakże z liryzacją) jest kolejnym elementem reprezentującym epokę romantyzmu i występującym w utworze Byrona. Fabuła utworu jest fragmentaryczna, epizodyczna i pozbawiona chronologii. Wydarzenia przedstawione zostały za pomocą inwersji czasowej, tzn. w innej kolejności, niż miały...

Podobne wypracowania