Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Z legend dawnego Egiptu” - charakterystyka porównawcza Ramzesa i Horusa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Obaj bohaterowie noweli „Z legend dawnego Egiptu” należą do arystokracji. Ramzes jest wiekowym faraonem, rządzącym w Egipcie już od pół wieku. Jego wnuk - Horus, następca tronu, jest mężczyzną młodym, trzydziestoletnim. Bohaterowie bardzo mocno różnią się od siebie pod względem usposobienia i światopoglądu, a przede wszystkim wizji rządów krajem.

Ramzes jest człowiekiem bardzo surowym i zasadniczym. Cechują go żelazne zasady, których nie zmienia względem nikogo. Te same kryteria oceny i zachowania stosuje wobec siebie samego, członków swej rodziny czy swoich poddanych. Odznacza się bardzo silną osobowością - kiedy choroba daje mu się we znaki, decyduje się na dość drastyczny krok i przyjmuje lekarstwo, które może albo wyleczyć go, albo przyspieszyć jego śmierć. Ramzes woli utratę życia, aniżeli niedołężność. Uważa, że władcą Egiptu nie może być człowiek, który nie jest w stanie unieść broni.

Faraon jest surowy także dla swojej rodziny. Swą córkę, a matkę Horusa, pochował po jej śmierci wespół z niewolnikami, ponieważ za życia okazywała im zbyt wiele zainteresowania i miłosierdzia. Nieugięte jego zasady kazały mu także wypędzić z kraju nauczyciela Horusa, który szerzył poglądy  ...

Podobne wypracowania