Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

A. de S. Exupéry „Mały Książę” - opracowanie

„Mały Książę” to opowieść o spotkaniu pilota z małym chłopcem, który jako pierwszy z poznanych przez Pilota osób potrafił odszyfrować jego dziecięcy obrazek: węża boa, który zjadł słonia (do tej pory wszyscy mówili, że to kapelusz i uznawali Pilota za niepoważnego człowieka).

Pilot dowiedział się, że Mały Książę przybył z małej asteroidy, na której poza czynnościami takimi jak czyszczenie wulkanów i wyrywanie baobabów, które zagrażały planecie, opiekował się też Różą. Jednak Róża była kapryśna i zarozumiała. Pewnego dnia chłopiec postanowił opuścić swoją asteroidę i wyruszył w podróż po wszechświecie. Podróżował od planety do planety, coraz głębiej uświadamiając sobie, jak bardzo tęskni za Różą. Ziemia była siódmą z kolei planetą, na której zatrzymał się Mały Książę. Spotkał na niej węża, który powiedział chłopcu, że gdy tylko zechce wrócić na swą planetę, powinien przyjść do niego, a on swoim dotykiem sprawi, że Książę wróci tam, skąd przyszedł. Książę wyruszył na wędrówkę po Ziemi, spotkał m.in. Lisa, którego cierpliwie oswajał. To doświadczenie uświadomiło mu, że wcześniej oswoił swoją Różę i że musi być za nią odpowiedzialny. Poczuł wtedy tęsknotę i zrozumiał jak bardzo kocha Różę.

Opowieść Małego Księcia uświadamiała Pilotowi, że najważniejsze w życiu jest to, co niewidoczne dla oczu. Książę z Pilotem udali się na poszukiwanie wody, a gdy ją znaleźli, chłopiec uznał, że nadszedł czas powrotu do domu, do jego Róży. Postanowił opuścić swoje ciało, by wrócić na swoją planetę. Pomógł mu w tym wąż.

„Mały Książę” to utwór, w którym wątek realistyczny (podróż Pilota, jego problemy z samolotem i konieczność lądowania na pustyni) oraz baśniowy (postać Małego Księcia i wydarzenia związane z jego wędrówką po wszechświecie) mieszają się ze sobą. Spotkanie tych dwóch światów to sposób na przekazanie czytelnikowi przemyśleń autora dotyczących miłości, samotności, sensu życia i śmierci. Pojawia się tam również wątek psychologiczny, opisujący przemianę Małego Księcia w ciągu jego podróży: stopniowe uświadamianie sobie, jak ważna dla niego jest Róża i czym jest odpowiedzialność. Chłopiec konfrontuje swoje marzenia i wyobrażenia ze światem dorosłych, a także odnajduje znaczenie wartości miłości i przyjaźni.

Powieść Exuperego jest pełna symboli. Są to m.in.: Róża, która uosabia bezużyteczność piękna oraz próżność, Wąż, który symbolizuje rzeczy ostateczne, Lis - mądrość i przebiegłość, ale i trud oswajania. Studnia symbolizuje celowość działań (cel wędrówki Małego Księcia przez Ziemię) i życie (dla Pilota, któremu groziła śmierć z pragnienia). Pustynia to ukryte przed oczami piękno, którego trzeba szukać sercem.
„Mały Książę” łączy w sobie cechy powieści i baśni oraz przypowieści filozoficznej.

Podobne wypracowania do A. de S. Exupéry „Mały Książę” - opracowanie