Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” - Konflikt dwóch światów - rozwiń temat na podstawie powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Quo vadis” to powieść historyczna Henryka Sienkiewicza. Jej tematem są wydarzenia z lat sześćdziesiątych pierwszego wieku nowej ery, kiedy upadała pogańska cywilizacja rzymska, dominująca od setek lat nad światem, a rodziło się chrześcijaństwo, które wkrótce stanie się najważniejszą i najbardziej wpływową religią świata. Bohaterowie powieści Sienkiewicza zaliczają się do jednego lub drugiego świata, a przynależność ta określa ich jako ludzi. Władze Rzymu na czele z Neronem prześladują pierwszych chrześcijan, widząc w nich nie tyle zagrożenie dla imperium - bo wtedy chrześcijanie stanowili niewielką grupkę, która nie była w stanie zagrozić potężnemu państwu - co raczej dziwną sektę, ludzi zachowujących się niezgodnie z przyjętymi wokół normami, dziwacznych, a przez to niepokojących. Podobnie będzie po tym, kiedy Neron każe spalić Rzym. Winą za wywołanie pożaru obarczy chrześcijan i skaże ich na okrutne męki.

Konflikt świata antycznego Rzymu i pierwszych chrześcijan opiera się głównie na opozycji złe - dobre. Źli są Rzymianie, poświęceni zdobywaniu władzy, codziennym intrygom, wojnie. Szaleńcem jest cesarz Neron, każe podpalić miasto, bo ma nadzieje, że wielka tragedia pomoże mu napisać dzieło na miarę „Iliady” Homera....

Podobne wypracowania