Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III - dwa oblicza Polski przedstawione w III części „Dziadów”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Adam Mickiewicz dokonał w III części „Dziadów” oceny polskiego społeczeństwa. Ukazał wiele przykładów bohaterskiego męczeństwa, ludzi skazanych na zesłanie, niewinnie torturowanych i bezpodstawnie aresztowanych. Obok tych przykładów patriotyzmu i odwagi zilustrował drugi obóz, skupiający przede wszystkim arystokrację, zabiegającą wręcz o względy zaborcy, wypierającą się swej polskości. Sedno owej oceny wyrażają słowa Wysockiego: „Nasz naród jak lawa,/ Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa,/ Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi;/ Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi”.

Głębia, o której mówi Wysocki, to polska patriotyczna młodzież. Należą do niej więźniowie osadzeni w carskim areszcie. Poeta charakteryzuje ich jako odważnych i pełnych poświęcenia ludzi.  Z godnością znoszą swój los, współczują wszystkim zsyłanym na Syberię, są odważni i lojalni. Nikt nie zdradza nazwisk towarzyszy, co więcej, Tomasz proponuje, by ci, którzy nie mają rodziny wzięli całą winę na siebie i chronili pozostałych. Sam jako pierwszy deklaruje się ponieść taką ofiarę. Widać, że wśród przyjaciół panuje zgoda i wspólny pogląd na sprawy ojczyzny.

W scenie więziennej...

Podobne wypracowania