Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Fredro „Zemsta” - Papkin i Wacław - charakterystyka porównawcza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Józef Papkin i Wacław Milczek to jedni z głównych bohaterów komedii „Zemsta” Aleksandra Fredry. Obaj bohaterowie zakochani są w córce Cześnika Raptusiewicza, Klarze. To uczucie to bodaj jedyna ich cecha wspólna, ponieważ Papkin i Wacław reprezentują dwa całkowicie odmienne typy osobowości oraz etyki zachowania.

Wacław jest synem Rejenta Milczka. Miał odbyć studia uniwersyteckie w Warszawie, lecz wiadomo, że więcej w tym czasie bawił się, aniżeli uczył. Wacław szczerze kocha Klarę. Za wszelką cenę dąży do ślubu z nią, lecz na przeszkodzie stoi mu absurdalna rodowa kłótnia pomiędzy jego ojcem a ojcem ukochanej.

Autor podaje nam nieco informacji na temat przeszości Wacława. Dowiadujemy się o jego gierkach miłosnych i podszywaniu się pod arystokratę w celu zdobycia kobiet. Teraz jednak bohater żałuje swoich lekkomyślnych czynów, określając je jako głupstwa młodości. Z całą pewnością jest on bohaterem energicznym i charyzmatycznym; budzącym sympatię, pomimo swoich wad. Jest człowiekiem wytrwałym i konsekwentnym, charakteryzuje go również dobre serce – mocno pragnie zgody pomiędzy Rejentem a Cześnikiem, i to nie tylko ze względu na swoją miłość do Klary.

Papkin reprezentuje inny typ młodego...

Podobne wypracowania