Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Ludzie bezdomni” Stefana Żeromskiego jako powieść modernistyczna

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Termin modernizm używany jest zamiennie z określeniem - Młoda Polska, odnoszącym się do epoki literackiej trwającej na przełomie wieków XIX i XX. Powieść Stefana Żeromskiego pt.: „Ludzie bezdomni” została wydana w 1900r. (pisana była w 1899r.). Czasowo wkomponowuje się więc w ramy tego okresu. Jakie cechy modernistyczne przedstawia ta książka?

W dziele Żeromskiego pojawiają się typowe dla tego okresu nurty artystyczne. Naturalizm przejawia się w drobiazgowych opisach brzydoty, mających na celu poruszyć czytelnika i wzbudzić jego skrajne uczucia. W ten sposób przedstawione zostają takie miejsca jak ulica Ciepła lub czworaki w Cisach. Impresjonizm zostaje użyty głównie w opisach przyrody, prowadzonych z perspektywy bohaterów. Auror posługuje się takim zabiegiem, by ukazać wrażliwość, skłonność do podziwiania piękna, przejawiane np. przez Tomasza Judyma. Symbolizm tworzy jakby drugie dno utworu. Przedstawienia takie jak rozdarta sosna, kwiat tuberozy, a nawet sam tytuł, pozwalają czytelnikowi głębiej spojrzeć na pewne problemy oraz wyrobić własne zdanie na ich temat, bo przecież symbole mogą być odczytywane różnorodnie.

Ważną cechą jest także kompozycja powieści. Następujące po sobie rozdziały nie zawsze powiązane są ze...

Podobne wypracowania