Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tren jako gatunek literacki. Cechy trenu - co to jest tren?

Tren, inaczej nazywany lamentem, łzami gorzkimi, żalem, bądź płaczem (żałobnym), jest to utwór o charakterze żałobnym pochodzącym z czasów starożytnych. Gatunek ten powstał w starożytnej Grcji, gdzie służył za pieśń żałobną. Pieśń ta miała charakter elegijny. Stała się ona ważnym elementem tragedii greckiej. Spokrewniony był z elegią oraz epicedium. Treny ukształowały się w tradycji hebrajsko- chrześcijańskiej oraz greckiej. Utwory te mają na celu wychwalanie zalet zmarłego. Lament poświęcany był zmarłemu (w satrożytności musiała to być osoba o wielkich zasługach, od czasów renesansu kiedy to Jan Kochanowski poświęcił swoje treny córce, można było pisywać nawet na cześć kilkuletnich dzieci).

Treny pisali wówczas Symonides z Keos, Pindar, Owidiusz i Cyceron. W średniowieczu pisywano treny opłakujące śmierć Chrystusa.

Twórcami trenów byli też m.in.: Petrarca oraz Jan Kochanowski (poeci renesansowi). Jan Kochanowski poświęcił swojej córeczce Urszulce 19 trenów, w których zawarł elementy charakterystyczne dla tego typu utworów (wcześniej wszystkie umieszczano w jednym utworze, Kochanowski podzilił je na kolejne lamenty). W swoich utworach zawarł klasyczne elemnty tego gatunku takie...

Podobne wypracowania