Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nowela pozytywistyczna - „Antek” - cechy noweli na przykładzie „Antka” Bolesława Prusa

Bolesław Prus, Antek, Bolesław Prus Antek

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nowela to jeden z podstawowych gatunków występujących w pozytywizmie. Jej wielka popularność spowodowana była możliwościami, jakie dawała autorowi jej zwięzła, lapidarna forma, w  której można było przedstawić w sposób przekonujący pewne powszechne problemy społeczne. Nowele pisali najwybitniejsi polscy pozytywiści: Henryk Sienkiewicz (np. „Sachem”, „Janko Muzykant”, „Szkice węglem”, „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela”), Eliza Orzeszkowa (np. „ABC”, ,,Dobra pani”), Maria Konopnicka („Miłosierdzie gminy”, „Nasza szkapa”) czy w końcu Bolesław Prus („Katarynka”, „Kamizelka”, „Antek”).

„Antek” to utwór, na przykładzie którego można wskazać podstawowe wyznaczniki gatunkowe noweli. Po pierwsze, tak jak większość tego typu tekstów, jest dziełem niewielkich rozmiarów, pisany jest prozą, ma zwartą konstrukcję i oszczędną narrację. Całość skoncentrowana została wokół postaci głównego bohatera i jego losów. Postaci drugoplanowe nie mają większego wpływu na przebieg wydarzeń, służą tylko dopełnieniu charakterystyki głównego bohatera. Pisarz rozbudowuje bezpośrednią...

Podobne wypracowania