Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Rozłączenie” - tęsknota wyrażona w utworze - opis, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tęsknota stanowi główny temat wiersza „Rozłączenie” Juliusza Słowackiego. Utwór ma charakter intymnego wyznania, przedstawia bardzo subtelny sposób odczuwania braku drugiej osoby oraz poczucia tęsknoty za opuszczonym miejscem. Podmiot liryczny zwraca się bezpośrednio do kobiety, którą kocha, a którą musiał opuścić. Wiersz ma formę poetyckiego listu, pisanego z emigracji.

Postać adresatki nie jest jednoznacznie określona, ze słów wiersza wynika, że to bardzo bliska poecie kobieta. Początkowo wiersz odczytywany był jako erotyk skierowany do Marii Wodzińskiej, dziś większość badaczy przychyla się do twierdzenia, że jest to raczej list do matki. Ze słów podmiotu lirycznego wynika, że to osoba, którą zna bardzo dobrze i której mu bardzo brakuje. W pierwszej części utworu poeta wspomina adresatkę, czyniąc to w bardzo subtelny sposób. Pamięć nasuwa mu jej obrazy, które on projektuje na teraźniejszość. Dzięki temu, mimo rozłączenia, czuje, jak gdyby była ona blisko. Powtarzając kilkakrotnie, iż wie, co ona w danej chwili robi i czuje, podkreśla bliskość ich związku, pokrewieństwo dusz: „Wiem, kiedy w ogródku, / Wiem, kiedy płaczesz w cichej komnacie zamknięta / Wiem, o jakiej godzinie...

Podobne wypracowania