Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Julian Ursyn Niemcewicz „Powrót posła” - charakterystyka postaci

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Powrót posła” Jana Ursyna Niemcewicza jest utworem dydaktycznym, napisanym z potrzeby chwili - komedia miała poprzeć obóz patriotyczny w czasie obrad Sejmu Wielkiego, decydującego o przyszłości Polski. Niemcewicz ukończył prace nad utworem w listopadzie 1790 roku, półtorej miesiąca później komedię wystawiono na scenie. W maju 1791 roku uchwalono słynną konstytucję, reformującą kształt państwa polskiego. Zmiany przyszły jednak za późno, niepodległości nie udało się uratować - po interwencji mocarstw ościennych doszło do drugiego i trzeciego rozbioru Polski i kraj zniknął z mapy Europy.

Z powodu dydaktycznego charakteru utworu, bohaterowie „Powrotu posła” zaliczani są do jednej z dwóch grup - patriotów reformatorów albo zwolenników starego porządku. W tej pierwszej grupie rej wodzą Podkomorzy, Podkomorzyna i ich syn, Walery. Młodzieniec jest posłem na sejm, wraca do domu w przerwie obrad. Rodzice wychowali go na prawdziwego patriotę, chłopak zna zasadę, że „Dom powinien zawsze ustępować krajowi”, czyli liczą się głównie sprawy państwa, a nie prywata. Rodzice są uczciwi i rozważni, takie wartości przekazali też swoim dzieciom.

Walery, oprócz cech patriotycznych,...

Podobne wypracowania