Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ryszard Kapuściński „Cesarz” - Motyw rewolucji w „Cesarzu” Kapuścińskiego. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego to opowieść o dyktatorze i władcy Etiopii, Hajle Sellasje. Człowiek ten przez ponad czterdzieści lat rządził swoim krajem, położonym w Afryce środkowo-wschodniej, sprawując tam władzę niemal absolutną. Był panem życia i śmierci swoich poddanych, rozdzielał przywileje, decydował o najważniejszych i najbłahszych sprawach. Aż wreszcie, w 1974 roku, narastające od lat niezadowolenie społeczne podsycane z zagranicy (między innymi przez ZSRR i inne państwa bloku komunistycznego) doprowadziło do obalenia cesarza. Władzę przejął Mengystu Hajle Mariam, zaprowadzając nie mniejszy niż za poprzedniego władcy terror.

Książka Kapuścińskiego składa się z wypowiedzi byłych dostojników z ekipy Hajle Sellasje – ministrów, urzędników, opowiadających o kulisach funkcjonowania dworu i przyzwyczajeniach dyktatora. Rewolucja w „Cesarzu” właściwie nie istnieje, nie ma w książce opowieści o krwawych rozruchach towarzyszących zazwyczaj obalaniu urzędującej władzy. Niewielka wzmianka, zamieszczona na początku opowiadania, to impresja samego Kapuścińskiego, wspominającego o patrolach wojskowych poruszających się samochodami terenowymi, wyposażonymi w radiostacje i karabiny. Pojawienie się takiego patrolu nigdy nie...

Podobne wypracowania