Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata” - charakterystyka Fileasa Fogga

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Fileas Fogg jest czterdziestoletnim angielskim dżentelmenem, którego życie upływa w rytmie określonego rozkładu. Pewnego dnia grając w wista zakłada się o 20 000 funtów, że okrąży świat w czasie mniejszym niż 80 dni. Wydarzenie to było ogromnym zaskoczeniem, gdyż Fogga postrzegano jako statecznego i spokojnego mężczyzna, najchętniej spędzającego czas w fotelu z gazetą.

Jak przystało na prawdziwego dżentelmena, Fogg zawsze ubierał się schludnie, a noszone przez niego bokobrody i wąsy dodawały powagi jego wyglądowi. Był punktualny, rozkład dnia miał zaplanowany w najmniejszym szczególe. Jego przywiązanie do codziennych rutyn było tak silne, że zwolnił służącego, ponieważ ten podał mu wodę do golenia o nieodpowiedniej temperaturze. Warto też zauważyć, że twarz Fogga przypominała nieco oblicze Byrona – wielkiego poety angielskiego – który z niemałymi perypetiami zwiedził niemal całą Europę. Być może Fileas miał w sobie właśnie taką żyłkę podróżnika, gdyż na salonach spekulowano, że majątek zdobył w rozjazdach.

Z postępowania Fileasa Fogga można wywnioskować, że to człowiek spokojny, flegmatyczny, może nieco przesadnie zdystansowany względem świata i innych ludzi. Swoje uczucia zawsze skrzętnie ukrywał, ciężko było...

Podobne wypracowania