Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata” - charakterystyka Fileasa Fogga

Fileas Fogg jest czterdziestoletnim angielskim dżentelmenem, którego życie upływa w rytmie określonego rozkładu. Pewnego dnia grając w wista zakłada się o 20 000 funtów, że okrąży świat w czasie mniejszym niż 80 dni. Wydarzenie to było ogromnym zaskoczeniem, gdyż Fogga postrzegano jako statecznego i spokojnego mężczyzna, najchętniej spędzającego czas w fotelu z gazetą.

Jak przystało na prawdziwego dżentelmena, Fogg zawsze ubierał się schludnie, a noszone przez niego bokobrody i wąsy dodawały powagi jego wyglądowi. Był punktualny, rozkład dnia miał zaplanowany w najmniejszym szczególe. Jego przywiązanie do codziennych rutyn było tak silne, że zwolnił służącego, ponieważ ten podał mu wodę do golenia o nieodpowiedniej temperaturze. Warto też zauważyć, że twarz Fogga przypominała nieco oblicze Byrona – wielkiego poety angielskiego – który z niemałymi perypetiami zwiedził niemal całą Europę. Być może Fileas miał w sobie właśnie taką żyłkę podróżnika, gdyż na salonach spekulowano, że majątek zdobył w rozjazdach.

Z postępowania Fileasa Fogga można wywnioskować, że to człowiek spokojny, flegmatyczny, może nieco przesadnie zdystansowany względem świata i innych ludzi. Swoje uczucia zawsze skrzętnie ukrywał, ciężko było wyprowadzić go z równowagi. Nawet po uratowaniu księżniczki Audy był oziębły, kiedy kobieta starała się okazać mu swoją wdzięczność. Nie miał rodziny ani przyjaciół, poza wizytami w klubie „Reforma” czas spędzał samotnie lub ze służącym. Zapewne wynikało to z jego introwertyzmu i niechęci do otwierania się na ludzi.

Głęboko w nim, okryte woalką niedostępności, drzemie dobre serce. Swoje wygrane z wista przeznaczał na cele charytatywne, niosąc pomoc potrzebującym. W obliczu nagłych wydarzeń nigdy nie miał oporów, by uszczuplić nieco swój majątek, byle tylko pomóc. Wszystko to robił anonimowo, nie dążąc do rozgłosu i sławy. Jego działanie nie ograniczało się jednak tylko do wsparcia finansowego – kiedy zaistniała konieczność, nie zawahał się i ruszył na pomoc Audzie i Janowi. Ryzykował przy tym własne życie oraz wygraną w zakładzie. Nietrudno się domyślić, że aby tak postąpić, trzeba być naprawdę odważnym człowiekiem.

Fileas Fogg to postać tajemnicza i bardzo ciekawa. Początkowo może wydawać się on nudny oraz przewidywalny, ale gdy sytuacja tego wymaga, jego działanie staje się dynamiczne i skuteczne. Pod maską noszoną przez niego, ukrywa się na pewno dobra i wrażliwa osoba, na której można polegać i pokładać w niej zaufanie wiedząc, że nie dozna się zawodu.

Podczas lektury książki Juliusza Verne’a trudno nie zapałać sympatią do wykreowanego przez niego bohatera. Każdy lubi być zaskakiwany, a szczególnie w sytuacjach, kiedy najmniej się tego spodziewa.

Podobne wypracowania do Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata” - charakterystyka Fileasa Fogga