Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hektor, Achilles i Roland - dokonaj porównania ideałów rycerskich starożytności i średniowiecza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Człowiek od wieków tęsknił do doskonałości. Literatura stworzyła wielu bohaterów, którzy do dzisiaj obecni są w naszej wyobraźni.  Bohaterowie ci różnią się od siebie, gdyż ich wyobrażenie zdominowane było przez współczesne im realia życia. Istnieją jednak cechy, które łączą postaci herosów, bez względu na czas i miejsce, w jakich przyszło żyć ich twórcom.

Literatura starożytnej Grecji obfituje w postaci wspaniałych wojowników. Ich dzieje opisuje nie tylko mitologia, lecz też dwa wielkie dzieła Homera - „Iliada”i „Odyseja”, które zdominowały nasze wyobrażenie o ideale dawnego wojownika.

Jako przykład niech posłużą dwie postacie - Achilles i Hektor, bohaterowie  wspomnianej już  „Iliady”. Bycie wojownikiem stanowiło wielki zaszczyt. Warunkiem przyjęcia do tego grona było szlachetne pochodzenie. W „Iliadzie” imionom bohaterów towarzyszy podanie rodowodu , dowiadujemy się zatem, że  Achilles to syn Peleusa,a Hektor pochodzi z królewskiego rodu i jest synem króla Priama. Grecki wojownik ma piękne i silne ciało, a w starożytności piękno fizyczne utożsamiane było z pięknem i szlachetnością duszy. Siła fizyczna była...

Podobne wypracowania