Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Goethe „Król Olch”, Adam Mickiewicz „Romantyczność” - interpretacja i analiza porównawcza

„Król Olch” Johanna Wolfganga Goethego oraz „Romantyczność” Adama Mickiewicza są balladami, które rozpoczęły nowy okres w literaturze. Goethe do swojego utworu wprowadził formy i idee charakterystyczne dla okresu romantyzmu. W Polsce początek tego okresu wiąże się z wydaniem cyklu poezji „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza (1822). Utworem otwierającym ten zbiór jest „Romantyczność”.

Goethe w „ Królu Olch” zestawia ze sobą dwie metody postrzegania świata: poprzez zmysły i rozum oraz za pomocą marzeń i intuicji. Reprezentantem pierwszego sposobu odbioru rzeczywistości jest ojciec, natomiast drugiego – syn. Oboje jadą w nocy przez las. Jest mglista i wietrzna pogoda. Księżyc oświeca podróżnym drogę. Wśród drzew chłopiec dostrzega króla Olch. Zjawa zaprasza chłopca do siebie, kusi go bogactwem, zabawą z jego pięknymi córkami nad jeziorem oraz złotym szalem. Dziecko boi się go. Mówi ojcu o swoim lęku. Dorosły nie dostrzega zjawy. Uspokaja chłopca, mówi że to tylko drzewa i szum wiatru. W lesie nie ma nikogo, oprócz dwójki podróżnych. Przyspiesza konia, bojąc się, że stan chłopca się pogarsza. Jego opowieści o wołającym...

Podobne wypracowania