Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dwudziestolecie międzywojenne - filozofia - katastrofizm, egzystencjalizm, pragmatyzm

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dwudziestolecie międzywojenne to okres od zakończenia I wojny światowej – czyli 11. listopada 1918 roku – do początku II wojny światowej, który przypada na 1. września 1939 roku. Daty te dzieli niewiele ponad dwadzieścia lat, stąd nazwa okresu. Polska, po ponad stu dwudziestu latach zaborów, odzyskała wreszcie niepodległość. Historycy i naukowcy, zastanawiający się dlaczego tak mało czasu upłynęło od zakończenia jednego krwawego konfliktu do wybuchu drugiego, twierdzili, że chodzi o nietrwałe i nierozstrzygające poważnych problemów porozumienia zawarte po I wojnie światowej. Niezadowolone z porażki były Niemcy, stąd tryumf nazistów i Hitlera. Komunistyczny Związek Radziecki, utworzony po upadku carskiej Rosji, planował kolejne ekspansje terytorialne, zatrzymane czasowo dzięki bitwie warszawskiej z 15. sierpnia 1920 roku. Wszystko to oraz bierność państw zachodnich – Francji, Anglii – spowodowało wzrost napięcia i wybuch nowego konfliktu. Na dodatek, na początku lat trzydziestych światem wstrząsnął wielki kryzys ekonomiczny. Oznaczał on bankructwo wielu firm, masowe bezrobocie i biedę.

W tak niepewnych i trudnych czasach, po zakończonej niedawno wojnie, w filozofii tryumf święciły kierunki przewidujące nowe nieszczęścia,...

Podobne wypracowania