Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Z chałupy” i „Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach” - naturalizm, symbolizm i impresjonizm w twórczości Jana Kasprowicza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Twórczość Jana Kasprowicza należy do ciekawszych zjawisk w naszej literaturze. Jej różnorodność tematyczna, wielość wykorzystywanych tendencji, kształt artystyczny świadczą o nieustannym rozwoju poety, o ewolucji jego światopoglądu i idei.

W pierwszym etapie jego twórczych poczynań widoczny jest wpływ naturalizmu. Kierunek znany w Europie już od lat 60 XIX w., którego twórcą był Emil Zola. Głównym założeniem prądu było jak najwnikliwsze poznanie człowieka i otaczającego go świata. Naturaliści widzieli w człowieku istotę zdeterminowaną przez biologiczny popęd, naturę, społeczeństwo. Tematem utworów stała się zwykła egzystencja prostych ludzi, najczęściej pochodzących z najniższych warstw społecznych, walka o byt, o przetrwanie w ciężkich warunkach.

W 1888 r. ukazuje się pierwszy zbiór utworów Kasprowicza pt. „Poezje”, w którym znalazł się cykl naturalistycznych sonetów pt. „Z chałupy”, rejestrujących z fotograficzną dokładnością i precyzją chłopską egzystencję. Poszczególne wiersze stanowią zapis życia, zmagań z problemami, biedą, brakiem pracy, cierpieniem przedstawicieli wiejskiej społeczności. Również w konwencji naturalistycznej utrzymane zostały...

Podobne wypracowania