Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czesław Miłosz „Wiara” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Miłosza „Wiara” wchodzi, obok „Miłości” i „Nadziei” w skład tryptyku zawartego w tomie „Świat – poema naiwne”. Tryptyk ów nawiązuje do „Hymnu o Miłości” apostoła Pawła Wiersz podzielony został na dwie strofy nieregularnie rymowane o długości po sześć wersów każda.

„Wiara” jest wierszem mówiącym o pewnego rodzaju ufności i jednocześnie o akceptacji tego, z czego składa się świat. Podmiot liryczny uczy nas dostrzegania i doceniania elementów otaczającej nas rzeczywistości oraz zawierzenia w to, że istnienie ich nie jest przypadkowe, ale służy jakiejś przyczynie – choćby nawet była ona dla nas niejasna.

Pierwsza strofa to również swoiste upomnienie, by nie dać się ponieść charakterystycznemu dla naszej ludzkiej kondycji pragnieniu pogoni za nowością, odmiennością od tego, co znane. Zaznacza w niej Miłosz, że otaczający nas świat jest taki, jaki jest i nie ma w tym żadnej głębszej filozofii. Naszym zadaniem jest zaakceptowanie tego faktu i pokorna ufność w to, że ustalony na świecie porządek jest porządkiem właściwym. Strofa druga wzmacnia wyrażone w strofie wcześniejszej przekonanie o konieczności owej swoistej pokory wobec świata. „Wiara...

Podobne wypracowania