Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jonasz Kofta „Pamiętajcie o ogrodach” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Pamiętajcie o ogrodach” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów Jonasza Kofty. Tekst wiersza opatrzony został linią melodyczną, dzięki czemu powstała bardzo popularna piosenka, którą wówczas wykonywał Jan Pietrzak. Utwór jest swoistym hołdem oddanym naturze i wszystkiemu, co naturalne. Wiersz składa się z kilku cząstek o nieregularnej liczbie wersów, przeplatanych powtarzającym się refrenem zaczynającym się od słów „Pamiętajcie o ogrodach…”.

Utwór Jonasza Kofty jest swego rodzaju manifestem. Autor mówi do nas, czytelników: „Pamiętajcie o ogrodach / Przecież stamtąd przyszliście”.

Pierwotnymi ogrodami, z których ludzie „przyszli” z pewnością są ogrody Edenu – biblijnego miejsca, w którym został osadzony przez Boga pierwsza człowiecza para – Adam i Ewa. Raj ten symbolizuje tutaj naturę w sensie dosłownym, czyli środowisko naturalne i w sensie metaforycznym, czyli miejsce spokojne. Natura jest tutaj wyraźnie pozytywna, związana z życzliwością i ukojeniem. Ogrody przynoszą wszystkim ukojenie, są ostoją człowieczeństwa.

Jonasz Kofta pisze o tym, jak szum drzew uśmierza ból współczesności, wycisza....

Podobne wypracowania