Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Potop” - Roch Kowalski - charakterystyka

Roch Kowalski jest jedną z pobocznych postaci, występujących na kartach „Potopu”. Jest on dowódcą oddziału dragonów pana Mieleszki (w służbie Janusza Radziwiłła), który to oddział zajmuje się eskortą zbuntowanych pułkowników z Kiejdan do Birż. Kowalski jest człowiekiem o niewyobrażalnej wręcz sile fizycznej („księciu się z pięści podobał, gdyż podkowy łamie i z chowanymi niedźwiedziami wpół się bierze”), lecz bardzo znikomym intelekcie. Rozkazów księcia-zdrajcy słucha ze ślepą, niemalże psią wiarą. Poza służbą jego ulubioną rozrywką zdaje się sen, nigdy niezakłócany przez nadmiar myśli. Bohater jest przykładem człowieka bezmyślnego i nieinteligentnego, niezdolnego do właściwej oceny sytuacji i cenionego tylko i wyłącznie za siłę mięśni.

Głupotę Rocha wykorzystuje Zagłoba, stanowiący jego przeciwieństwo pod względem sprytu. Mistrz forteli apeluje do rodzinnych uczuć Kowalskiego, podając się za jego wuja i tym samym całkowicie stępiając jego czujność. Zagłoba upija żołnierza i podstępem wyzwala się z niewoli, później uwalnia także swoich towarzyszy a Rocha przeciąga na swoją stronę. Później Kowalski postaje w służbie Wołodyjowskiego, mężnie wspierając nowych przyjaciół. Jest szczególnie zawzięty na króla Szwedów, Karola Gustawa, lecz nie jest mu dane pozbawić go życia. W końcu ginie śmiercią żołnierza w bitwie, z ręki księcia Bogusława Radziwiłła.

Istnieje teoria, że za pierwowzór Rocha Kowalskiego posłużyła Sienkiewiczowi realna postać husarza, który poległ w czasie bitwy pod Warszawą.

Podobne wypracowania