Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Emancypantki” - streszczenie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Emancypantki” to powieść społeczno-obyczajowa napisana przez Bolesława Prusa. W formie książkowej została wydana w roku 1894. Głównym problemem powieści jest życie kobiet, które dążą do niezależności i samodzielności.

Pani Latter prowadzi pensję dla dziewcząt w Warszawie. Nie jest zamożna, dlatego brakuje jej pieniędzy na utrzymanie szkoły. Kobieta ma dwójkę dzieci, córkę Helenę i syna Kazimierza. Pragnie, by byli oni szczęśliwi i zadowoleni, więc daje im swoje ostatnie pieniądze. Gdy zaczyna brakować jej na życie, pożycza dużą kwotę od z jednej przyjaciółek, Ady Solskiej.

Na pensji pracują też inne nauczycielki: pani Howard, która jest zdeterminowaną emancypantką i głosi feministyczne poglądy oraz Magdalena Brzeska, kobieta łagodna, o dobrym sercu. 

Tymczasem pani Latter popada w coraz większe długi i postanawia wziąć pożyczkę od Mielnickiego, kandydata do jej ręki. Udaje się do miasta w celu spotkania z nim. W amoku rzuca się do wody i tonie. Okazuje się, że syn Kazimierz okłamywał matkę i doprowadził do jeszcze większego zadłużenia.

Po śmierci gospodyni pensji każdy z bohaterów podążył własną drogą. Helena wyjechała, natomiast Kazimierz rozpoczął studia. Nauczycielka, Magda Brzeska...

Podobne wypracowania