Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Paul Verlaine „Sztuka poetycka” - interpretacja, opracowanie wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Czytając „sztukę poetycką” i mając w pamięci najwcześniejsze utwory Verlaine’a, popadamy w zdumienie. Jak bowiem poeta, który inspirację czerpał z parnasizmu, może proponować zasady uwidocznione w omawianym wierszu? Parnasizm bowiem zakładał klarowność, harmonię, dopracowanie, „Sztuka poetycka” natomiast proponuje zgoła inny model tworzenia poezji: ma się on opierać na niedomówieniach, sugestiach i wieloznacznościach. Sam tytuł wiersza odwołuje się do licznych traktatów, które powstawały przez wieki i nauczały, jak tworzyć dobrą literaturę. Mowa tu przede wszystkim o „Ars poetica” Horacego lub „L’art poetique” Nicolasa Boileau.

Wiersz jest napisany w formie manifestu i ma za zadanie pouczać o nowych sposobach tworzenia poezji. Daje więc garść wskazówek na temat tego, co trzeba robić, a czego unikać. Już pierwsze zdanie sugeruje potencjalnemu autorowi konieczność „umuzycznienia” wiersza: „Nade wszystko muzyki!”. Twórcy powinni więc zważać, aby ich dzieła były melodyjne, niekoniecznie oparte o sztywne ramy wersyfikacji. Proponowany „wiersz nieparzysty” to zachęta do stosowania innej, niż standardowa wersyfikacji. Podmiot liryczny namawia...

Podobne wypracowania