Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pokolenie Kolumbów - ocena młodych w obliczu wojny. Rozwiń temat na wybranych przykładach z literatury

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Pokoleniem Kolumbów” zwykło sie określać generację młodych Polaków, których okres dorastania przypadł na lata II wojny światowej. Udział w konspiracji i walkach na froncie wymógł na nich bardzo przyspieszone dojrzewanie do roli patrioty odpowiedzialnego za los własnego kraju i kolejnych pokoleń, wprowadzając jednocześnie w miejsce wielkich życiowych planów i marzeń myśli o nieuchronnie przybliżającej się śmierci, która czyhała na każdym kroku wojennej rzeczywistości.

Określenie generacji zostało zaczerpnięte z tytułu powieści Romana Bratnego, która w przygodowej stylistyce opisuje losy kilkorga młodych Warszawiaków kończących szkoły średnie w 1939 roku. Ich postaci zostały zainspirowane rzeczywistymi osobami, przede wszystkim jeden z chłopców - Jerzy - uważany jest za „alter ego” samego pisarza. W pierwszych rozdziałach poznajemy bohaterów jako beztroskich młodzieńców myślących jedynie o dziecinnych jeszcze figlach i pierwszych spotkaniach z dziewczętami, które zdecydowanie ucina wybuch wojny. Ich udział w strukturach konspiracyjnych przeradza się z czasem w bezpośrednią walkę z wrogiem o nieporównywalnie liczniejszych zasobach ludzkich i zbrojnych, a przez...

Podobne wypracowania