Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Przybyszewski „Dzieci szatana” - streszczenie powieści

ROZDZIAŁ 1
KRÓL NOWEGO SYONU

1. Rozmowa Gordona i Ostapa: Gordon grożąc śmiercią Ostapowi namawia go do wzięcia udziału w swoich planach. Ostap nie wiem po co ma dokonać czynu, nie widzi w tym sensu. Pyta Gordona czy Hela jest jego kochanką, Gordon mówi mu, że się z nią nie ożenił, bo wcześniej ,,posiadł ją inny”: ,,kobieta zawsze należy do pierwszego”. Gordon mówi Ostapowi, że cieszy się, że jest w nim lęk, bo ludzie którzy się lękają należą do niego.

2. Gordon idzie do Poli i chorego Stefana Wrońskiego. Stefan jest przerażony perspektywą śmierci, ma dopiero 20 lat, boi się. Gordon mówi, że wszyscy jesteśmy dziećmi Szatana, wszyscy, którzy czują trwogę, który sumienie jest obciążone. Stefan powie: ,,pan jesteś Szatanem, a ja jestem twoim dzieckiem”. Jego jedynym pragnieniem jest zemsta poprzez spalenie ratusza. Gordon każe czekać mu na Botkę. Wroński mu wyjawia, że Pola- jego siostra- go kocha, prosi, by jej nie gubił.

3. Gordon idzie do Heli, chce ,,oderwać ją” od Ostapa. Mówi jej, że była dla niego jedyną kobietą, chciał dokonać w niej narodzin kobiety, najwyższego piękna, ale nie była dziewicą, więc nie mógł tego uczynić. ,,Odszedłem od ciebie, ażeby cierpieć przez ciebie”. Mówi jej, że chce poślubić Polę.

4. Gordon idzie do Hartmana. ,,Nienawiść moja jest starsza i głębsza, bo była przed wszelką miłością”- powie Gordon. Hartman chce z nim pracować. Rozmawiają o Nietzsche: Gordon ceni jego sztukę, ale nie filozofię.

5. Hela mówi Ostapowi, że go nie kocha, nie chce z nim być, bo jest słaby, bo się lęka. Ostap gryzie ją w szyję. Mdleje.

6. Ostap mówi Gordonowi, że jest tylko ,,kupą doktrynerskich gałganków, które zebrał na śmietniku wszystkich stolic europejskich”.

7. Gordon spotyka się z Botkiem. Mówi mu, że Wroński, Hartman, Ostap, Hela, że oni wszyscy są jego, ,,szerzą rozpacz, bunt i wzburzenie”. Wszyscy są spojeni jednym łącznikiem: rozpaczą. 

ROZDZIAŁ II
 
W PRZEDWIECZÓR

1. Rozmyślania Wrońskiego o śmierci, o Poli, czynie i pragnieniu zemsty, pije. Śni, że jest w ratuszu, że pali papiery i że sam płonie. Budzi się, przy nim Botko.

2. Rozmawiają o rewolucji i roli księży w niej. Przebrani w kapłanów ludzie rzeszą wśród robotników hasła propagandowe. ,,Ten jest bogiem, kto umie gardzić tym przed czym się lęka”. Wroński pragnie zemsty.

3. Wroński idzie po tym spotkaniu do Ostapa. Ostap fascynuje się chorobą Stefana, tym, że on musi niedługo umrzeć, po jego wyjściu czuje się osamotniony, przepełnia go nienawiść, przez głowę przechodzi mu myśl, by zabić Gordona, idzie na przyjęcie do burmistrza.

4. U burmistrza rozmowy o rozszerzającym się buncie wśród robotników. Gordon nie może przeboleć, że Hela ,,zatruła duszę” Poli. Pola spazmatycznie płacze, Gordon odwozi ją do domu, oświadcza się jej, ale Pola odmawia.

5. Ostap i Gordon rozmawiają o motywach ich czynu. Ostap zauważa podobieństwa między Gordonem a Helą, mówi: ,,oboje pragniecie cierpienia, gna was w kierunku najwyuzdańszego cierpienia”. Ostap wyjawia swoją tajemnicę: zamordował własne dziecko. Nie może pojąć nienawiści jaką Gordon ma w sobie, mówi o nim: ,,ty nie jesteś człowiekiem naszej epoki (…) jesteś obłąkańcem”. Ostap po chwili wzburzenia błaga Gordona, by go nie opuszczał: ,,tylko z twej potęgi mogę czerpać życie”, ulega mu całkowicie i poddaje się jego mocy. Ostap uważa, że główną rzeczą jest rozpalić ognisko buntu, oswoić z nim robotników, skupić wokół siebie dzieci Szatana, by za ich pomocą dokonać zniszczenia, wychować miliony na dzieci Szatana, podpalić fabrykę, by odciąć ludzi od chleba: ,,Lud zawsze popada władzy Szatana jeżeli mu się odbiera możliwość zarobku”.

ROZDZIAŁ III
CZYN
1. Gordon namawia przerażonego szerzącym się buntem wśród robotników do aresztowania Schnittlera. Gordon oczernia Sobka o pisanie anonimowych listów z pogróżkami o podpaleniach. Każe burmistrzowi pilnować ze szczególną uwagą zagrożone podpaleniem opactwo.

2. Gordon informuje Wrońskiego, że nadszedł czas dokonania czynu- ma czekać ,,bicia dzwonów”.

3. Ostap u Heli, przypomina jej czasy, gdy byli razem- nie kochała go, ale było jej przy nim dobrze, aż do czasu, gdy pojawił się Gordon. Ostap widzi jej łzy, ,,rozgrzesza jej winy” w imię swojej wielkiej miłości.

4. Ostap spotyka Hartmana, pożar fabryki.

5. Wroński idzie podpalić ratusz, ginie w płomieniach.

6. Gordon u Poli: ,,zrobiłeś Stefana zbrodniarzem”, zabiera chorą do siebie. w jego pracowni wisi trup Ostapa.

ROZDZIAŁ IV
ZARANIE
1. Ratusz spalony, podejrzenie pada na Sobka. Zanoszą trupa Ostapa do stodoły, by go później podpalić. Gordon o swoich czynach: ,,to, co czynię, czynię tylko w tym celu, aby niszczyć życie”.

2. Okonek agituje ludzi, wzywa ich, by ruszyli do burmistrza, robotnicy żądają chleba.

3. Okonek żąda, by Gordon pomógł mu wyjść z tarapatów, mówi, że był narzędziem w ręku Gordona. Gordon morduje Okonka.

4. Hela mówi Gordonowi, że Pola umarła, on przyznaje, że była jego kochanką. Gordon spogląda na stodołę, w której leżą zwłoki Ostapa. ,,Juto duch jego wyzwoli się w ogniu. Jutro obróci się w proch, z którego powstał. I jutro wyswobodzę się z całej przeszłości, zaczem rozpocznę nowe dzieło”- myśli.

Podobne wypracowania do Stanisław Przybyszewski „Dzieci szatana” - streszczenie powieści