Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Włodzimierz Tetmajer - biografia, życiorys

Włodzimierz Tetmajer urodził się 31 grudnia 1861 roku w Harklowe,j niedaleko Nowego Targu. Był bratem znanego młodopolskiego poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

Już jako dziecko wykazywał duże zainteresowanie sztuką, a co najważniejsze – posiadał niemały talent plastyczny. Swoją życiową drogę postanowił zatem związać z tym, co kochał najbardziej. W latach 1875-1886 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Potem chwilowo mieszkał w Wiedniu, gdzie także pobierał lekcje malarstwa, a następnie studiował w Monachium i Paryżu. W latach 1889-1895 wiedzę praktyczną zdobywał na warsztatach u wybitnego mistrza, Jana Matejki. Chociaż pochodził z inteligenckiej rodziny, ożenił się z córką chłopa. Jego wybranką była Anna Mikołajczykówna, która mieszkała w Bronowicach (pod Krakowem). Po ślubie państwo młodzi zamieszkali tam razem w ubogim domu. Mimo zmiany stylu życia, Tetmajer nie porzucił malarstwa i swoich zainteresowań. Wręcz przeciwnie – nadal malował. W 1897 roku został członkiem Towarzystwa Artystów Polskich. Udzielał się również w malarskiej grupie Zero i towarzystwie Polska Sztuka Stosowana.

Włodzimierz Tetmajer zafascynowany był nowym środowiskiem, w którym przyszło mu żyć razem z żoną. Bardzo dobrze czuł się...

Podobne wypracowania