Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Podboje arabskie - Ekspansja islamu - przyczyny, przebieg, skutki

Po śmierci Mahometa w 632 r., władcą państwa arabskiego został Abu Bekr. Państwo arabskie przeżywało kryzys. Trudności natury demograficznej, ekonomicznej i przeludnienie, skłoniły Arabów do ekspansji terytorialnej i podboju sąsiadujących ziem perskich i bizantyjskich. Bogate i żyzne tereny były łatwym i strategicznie ważnym kąskiem dla ludności arabskiej.

W 633 r. Arabowie pod wodzą drugiego kalifa Omara opanowali Jemen, w 637 r. pokonali Persję i w 638 r. zajęli Jerozolimę. Do kalifatu arabskiego w 644 r. przyłączono Syrię i Persję a w 656 r. Egipt. Podbite kraje mogły zachować swoje wcześniejsze ustalenia administracyjne, które oddawały daniny i podatki kalifatowi.

Fundamentalną zmianą w państwie arabski był moment objęcia rządów przez ród Omajadów. Przenieśli oni stolicę z Medyny do Damaszku w Syrii i wprowadzili dziedziczność tronu. Na początku VIII wieku cała Afryka północna należała do Arabów. Ekspansja Arabów podążyła w kierunku Gibraltaru. W 711 r. Arabowie dotarli do Hiszpanii gdzie rozpoczęli podbój Półwyspu Iberyjskiego. Arabowie przekroczyli Pireneje, zajęli ościenne miasta i zagrozili państwu Franków. Ekspansję Arabów ograniczył dopiero Karol Młot, który w 732 r. powstrzymał ich pod Poitiers. Na wschodzie Arabowie opanowali Afganistan, Indie i Bucharę.

W 713 r. dotarli do Turkiestanu do Chin. Podboje arabskie przyczyniły się do rozwoju kultur podbitych. Arabowie szanowali dorobek i tradycje podbitych ludów. Przejęli więc ich osiągnięcia i kultywowali. Rozwinęli rolnictwo, uprawę, wyroby włókiennicze i ceramikę. Rozbudowali miasta, rozwinęli medycynę i metody lecznictwa. Dzięki Arabom zachowały się pisma greckich filozofów. Europa korzystała z osiągnięć arabskich. Arabowie wpłynęli znacząco na Europę. Islam z kolei, zabraniał kontaktu z niewiernymi i nie sprzyjał rozwojowi sztuki. Na terenach Syrii, Arabowie zetknęli się z kulturą grecką i bizantyjską, co zaowocowało silnymi wpływami na dekorację budowli i sztuki w tamtejszych rejonach.

Arabowie wiedli prym w sztuce dekoracyjnej wnętrz i bardzo chętnie korzystano z ich osiągnięć. Podboje arabskie na zawsze ustanowiły granice kulturowe, które obserwujemy do dzisiaj. Są one widoczne w każdym kraju, w którym byli Arabowie. Do dzisiaj w każdym kraju, który został dotknięty ekspansją arabską, wpływy ich są odczuwalne.

Podobne wypracowania do Podboje arabskie - Ekspansja islamu - przyczyny, przebieg, skutki