Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Podboje arabskie - Ekspansja islamu - przyczyny, przebieg, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Po śmierci Mahometa w 632 r., władcą państwa arabskiego został Abu Bekr. Państwo arabskie przeżywało kryzys. Trudności natury demograficznej, ekonomicznej i przeludnienie, skłoniły Arabów do ekspansji terytorialnej i podboju sąsiadujących ziem perskich i bizantyjskich. Bogate i żyzne tereny były łatwym i strategicznie ważnym kąskiem dla ludności arabskiej.

W 633 r. Arabowie pod wodzą drugiego kalifa Omara opanowali Jemen, w 637 r. pokonali Persję i w 638 r. zajęli Jerozolimę. Do kalifatu arabskiego w 644 r. przyłączono Syrię i Persję a w 656 r. Egipt. Podbite kraje mogły zachować swoje wcześniejsze ustalenia administracyjne, które oddawały daniny i podatki kalifatowi.

Fundamentalną zmianą w państwie arabski był moment objęcia rządów przez ród Omajadów. Przenieśli oni stolicę z Medyny do Damaszku w Syrii i wprowadzili dziedziczność tronu. Na początku VIII wieku cała Afryka północna należała do Arabów. Ekspansja Arabów podążyła w kierunku Gibraltaru. W 711 r. Arabowie dotarli do Hiszpanii gdzie rozpoczęli podbój Półwyspu Iberyjskiego. Arabowie przekroczyli Pireneje, zajęli ościenne miasta i zagrozili państwu Franków. Ekspansję Arabów ograniczył dopiero Karol Młot, który w 732...

Podobne wypracowania