Podboje arabskie - Ekspansja islamu - przyczyny, przebieg, skutki
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Po śmierci Mahometa w 632 r., władcą państwa arabskiego został Abu Bekr. Państwo arabskie przeżywało kryzys. Trudności natury demograficznej, ekonomicznej i przeludnienie, skłoniły Arabów do ekspansji terytorialnej i podboju sąsiadujących ziem perskich i bizantyjskich. Bogate i żyzne tereny były łatwym i strategicznie ważnym kąskiem dla ludności arabskiej.
W 633 r. Arabowie pod wodzą drugiego kalifa Omara opanowali Jemen, w 637 r. pokonali Persję i w 638 r. zajęli Jerozolimę. Do kalifatu arabskiego w 644 r. przyłączono Syrię i Persję a w 656 r. Egipt. Podbite kraje mogły zachować swoje wcześniejsze ustalenia administracyjne, które oddawały daniny i podatki kalifatowi.
Fundamentalną zmianą w państwie arabski był moment objęcia rządów przez ród Omajadów. Przenieśli oni stolicę z Medyny do Damaszku w Syrii i wprowadzili dziedziczność tronu. Na początku VIII wieku cała Afryka północna należała do Arabów. Ekspansja Arabów podążyła w kierunku Gibraltaru. W 711 r. Arabowie dotarli do Hiszpanii gdzie rozpoczęli podbój Półwyspu Iberyjskiego. Arabowie przekroczyli Pireneje, zajęli ościenne miasta i zagrozili państwu Franków. Ekspansję Arabów ograniczył dopiero Karol Młot, który w 732 r. powstrzymał ich pod Poitiers. Na wschodzie Arabowie opanowali Afganistan, Indie i Bucharę.
W 713 r. dotarli do Turkiestanu do Chin. Podboje arabskie przyczyniły się do rozwoju kultur podbitych. Arabowie szanowali dorobek i tradycje podbitych ludów. Przejęli więc ich osiągnięcia i kultywowali. Rozwinęli rolnictwo, uprawę, wyroby włókiennicze i ceramikę. Rozbudowali miasta, rozwinęli medycynę i metody lecznictwa. Dzięki Arabom zachowały się pisma greckich filozofów. Europa korzystała z osiągnięć arabskich. Arabowie wpłynęli znacząco na Europę. Islam z kolei, zabraniał kontaktu z niewiernymi i nie sprzyjał rozwojowi sztuki. Na terenach Syrii, Arabowie zetknęli się z kulturą grecką i bizantyjską, co zaowocowało silnymi wpływami na dekorację budowli i sztuki w tamtejszych rejonach.
Arabowie wiedli prym w sztuce dekoracyjnej wnętrz i bardzo chętnie korzystano z ich osiągnięć. Podboje arabskie na zawsze ustanowiły granice kulturowe, które obserwujemy do dzisiaj. Są one widoczne w każdym kraju, w którym byli Arabowie. Do dzisiaj w każdym kraju, który został dotknięty ekspansją arabską, wpływy ich są odczuwalne.
Podobne wypracowania do Podboje arabskie - Ekspansja islamu - przyczyny, przebieg, skutki
- Persja - organizacja państwa, religia
- Emilia Plater - biografia, życiorys
- Czerwoni Khmerzy - Rządy Czerwonych Khmerów - dojście do władzy
- Unia mielnicka (1501 r.) - Unia realna Polski i Litwy
- Karta 77
- Wojny polsko-szwedzkie w XVII wieku - III etap - 1626-1629
- Włochy w latach 1943-1948
- John Dowland - biografia, życiorys
- Cud gospodarczy - Ludwig Erhard
- John Cage - biografia, życiorys
- Kinematografia polska - kultura po II wojnie światowej
- Armia generała Władysława Andersa – utworzenie, szlak bojowy
- Giovanni Bellini - biografia, życiorys
- Państwo Wielkomorawskie
- Wojna trzynastoletnia - przyczyny, skutki, streszczenie
- List L. Wałęsy do W. Jaruzelskiego (08.11.1982 r.)
- January Suchodolski - biografia, życiorys
- Przyczyny i skutki traktatu krakowskiego z 1525 roku dla Rzeczpospolitej w XVI-XVIII wieku
- El Greco - biografia, życiorys
- Unia polsko-węgierska