Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kolonie europejskie na świecie w XVII wieku - opracowanie zagadnienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Portugalia i Hiszpania stały się w XVI w. potęgami kolonialnymi, fakt ten nie przyczynił się jednak do ich trwałego rozwoju.

Łatwość uzyskiwania ogromnych ilości złota i srebra spowodowała, że kraje te mogły kupować i sprowadzać dla siebie towary z całego świata. Ponieważ główna prowincja Hiszpanii – Kastylia – miała niewielkie tradycje handlowe i przemysłowe, gdyż do końca XV w. tymi dziedzinami działalności gospodarczej zajmowali się głównie Arabowie i Żydzi, handel kolonialny i operacje finansowe prowadzili Genueńczycy, Holendrzy oraz południowoniemieckie domy bankowe. Bogactwa kolonii skupiły się w rękach króla, grandów hiszpańskich i wielkich finansistów. Gdy u schyłku XVI w. pojawiły się pierwsze oznaki kryzysu imperium hiszpańskiego, pisano iż Hiszpania zbyt łatwo uwierzyła w to, że bogactwo rodzi się z posiadania złota i srebra, a nie z ciężkiej pracy.

Inaczej ukształtowała się sytuacja gospodarcza w państwach Europy Zachodniej, które początkowo nie prowadziły ekspansji kolonialnej. Francuzi, Anglicy, Holendrzy poza próbami penetracji nie zajętych jeszcze terytoriów, uprawiali korsarstwo, próbując odebrać Portugalczykom i Hiszpanom skarby wiezione z innych kontynentów.

Koloniami...

Podobne wypracowania