Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Generalne Gubernatorstwo - organizacja, polityka nazistów względem ludności

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Po zajęciu Rzeczpospolitej przez wojska niemieckie postawiono ją podzielić na dwie części. Jedną z nich wcielono bezpośrednio do III Rzeszy, natomiast drugą, w myśl dekretu z 12 października 1939, przemianowano na Generalne Gubernatorstwo. Nie było ono jednak uznawane przez społeczność międzynarodową.

Nowa jednostka administracyjna dzieliła się na kilka dystryktów. Na początku były to: dystrykt krakowski, lubelski, radomski oraz warszawski. Wraz z wybuchem wojny niemiecko-rosyjskiej i postępami armii hitlerowskiej włączono do Gubernatorstwa także tereny zdobyte na ZSRR. Nosiły one nazwę dystryktu galicyjskiego.

Głównym zadaniem nowopowstałej jednostki administracyjnej było dostarczanie do III Rzeszy surowców oraz taniej siły roboczej. Tereny zajmowane przez Generalne Gubernatorstwo były objęte łupieżczą polityką, gospodarka była eksploatowana do granic możliwości. Starano się także doprowadzić do stopniowego wyniszczenia inteligencji państwa polskiego oraz dokonać germanizacji niższych warstw społecznych. Warszawa miała spaść do roli prowincjonalnego miasteczka, a główną siedzibą został Kraków. Administratorem tego tworu został Hans Frank, który zapisał się w historii licznymi zbrodniami popełnionymi podczas swego sprawowania...

Podobne wypracowania