Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Skłodowska-Curie - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Maria Skłodowska urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie, przy ulicy Freta 16. Jej matką była Bronisława Boguska, katoliczka, nauczycielka i właścicielka pensji pochodząca ze szlacheckiej rodziny herbu Topór. Ojciec, Władysław Sikorowski, ateista, nauczał fizyki i matematyki w liceach, był dyrektorem gimnazjów męskich. Maria miała czworo rodzeństwa.

Matka Skłodowskiej zmarła na gruźlicę w 1878 roku, kiedy dziewczyna miała jedenaście lat, w związku z czym ojciec zmuszony był przejąć po niej obowiązki wychowawcze. Rodzina starała się wychować dzieci w tradycji romantyzmu, a później pozytywizmu – rodzeństwo regularnie czytało twórczość polskich poetów patriotycznych.

W wieku 10 lat (1877 rok) Maria rozpoczęła naukę w pensji Jadwigi Sikorowskiej przy ulicy Marszałkowskiej, a kontynuowała edukację w żeńskim gimnazjum rządowym, które ukończyła wyróżniona złotym medalem. Po skończeniu szkoły przeniosła się do majątku ojca, gdzie spędzała wakacje oraz sporadycznie udzielała korepetycji z przedmiotów ścisłych. W 1884 roku zapisała się do nielegalnej uczelni zwanej Latającym Uniwersytetem i pobierała nauki przyrodnicze oraz społeczne.

W tym czasie podjęła także pracę guwernantki, aby pomóc...

Podobne wypracowania