Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Słowianie - pochodzenie, ekspansja, podział na grupy. Charakterystyka Słowian

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Słowianie swoją obecność na kartach historii zaznaczyli po raz stosunkowo późno, bo na przełomie epoki starożytnej i średniowiecza, ale jednocześnie nie ulega wątpliwości fakt, iż na terenach pomiędzy Wisła a Dnieprem przebywali oni już co najmniej od tysiąclecia.

W okresie istnienia Imperium Rzymskiego, tereny znajdujące się na północ od jego granicy określano zbiorczym terminem „barbaricum”, jednak już wówczas dostrzegano istnienie tam co najmniej kilku dużych grup etnicznych tj. Germanowie, Słowianie czy Celtowie. Źródła rzymskie z I wieku n. e. wspominają o istnieniu na terenach dzisiejszej Polski ludu, zwanego Wenetami (Wenedami, łac. Venedi) - analogiczne spostrzeżenia mają także m. in. Tacyt w swoim historycznym dziele pt.: „Germania” oraz Pliniusz Młodszy w swojej „Historii naturalnej”. W następnym stuleciu wybitny geograf Ptolemeusz z Aleksandrii identyfikuje ponadto jedno z plemion zamieszkujących dorzecze Wołgi, które nazywa Souobenoi, które jedna z teorii utożsamia jednoznacznie z późniejszymi Słowianami. W VI wieku gocki kronikarz i historyk Jordanes, ponad wszelką wątpliwość stwierdza, że znani mu już dość dobrze Słowianie na wschodzie, uprzednio nazywani byli Wenetami. Ponadto...

Podobne wypracowania