Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan „Grot” Rowecki – biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stefan Paweł Rowecki (pseudonim „Grot”, „Inżynier”, „Rakoń”, „Jan”, „Kalina”, „Grabica” „Tur”) urodził się 25 grudnia 1895 r. w Piotrkowie Trybunalskim, a zmarł 1 bądź 2 sierpnia 1944 w Sachsenhausen (niemiecki obóz koncentracyjny w pobliżu Berlina). Jego ojcem był Stefan August Leon, a matką Zofia z Chrzanowskich. Tradycje patriotyczne w jego rodzinie były od pokoleń pielęgnowane i przekazywane z ojca na syna. Edukację późniejszy generał rozpoczął w Piotrkowie Trybunalskim.

Jako dziecko bawił się ze swoimi kolegami, musztrując ich i dowodząc. Chłopiec nie interesował się naukami humanistycznymi, nie lubił przyswajać też języków obcych. Dobre wyniki osiągał w przedmiotach ścisłych. Zaczytywał się również w polskiej literaturze patriotycznej – czytał Mickiewicza, Słowackiego.

Swój pierwszy bunt wobec rosyjskiego zaborcy przypłacił wysoką grzywną. Rzucił pod kopyta konia petardy. W szczególny sposób znęcał się także nad uczniami uczęszczającymi do rosyjskich szkół. Od lat młodzieńczych współpracował z takimi organizacjami, jak: „Pet”, „Zarzewia”, czy „Polskie Drużyny Strzeleckie”....

Podobne wypracowania