Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna stuletnia - przebieg. Ostatnia faza wojny stuletniej (Joanna d'Arc, klęska Anglii)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Delfin Karol II z czasem znajdował się w coraz gorszej sytuacji. Wojska francuskie doznawały kolejnych klęsk (oblężony przez Anglików był Orlean – ostatni przyczółek zwolenników delfina na północy), a jedynie jego polityczni przeciwnicy potrafili sporadycznie stawić czoła angielskiemu najeźdźcy, kraj stopniowo pogrążał się w chaosie wywołanym wojenną zawieruchą. Ludność okupowana przez wojska angielskie oraz sprzymierzone z nimi oddziały flamandzkie i burgundzkie stopniowo zaczęła postrzegać młodego dziedzica tronu jako symbol patriotyzmu w imię walki ze znienawidzonym najeźdźcą.

Przełomowym dla tych najtrudniejszych w dziejach całej wojny wydarzeniem była wizyta przed obliczem króla siedemnastoletniej wiejskiej dziewczyny z okolic Domremy, Joanny d’Arc, która przybyła poinformować go o swojej misji od Boga. Upierała się przy fakcie, iż Bóg namaścił ją, aby doprowadziła do koronacji Karola VII w Reims i na zawsze przepędziła Anglików z terytorium Francji. Początkowo podchodzono do jej wizji z dystansem, ale z czasem politycy z otoczenia delfina zdali sobie sprawę, iż ewentualna „natchniona boską mocą” posłanniczka walcząca u boku prawowitego dziedzica tronu przeciwko wrogiej koalicji angielsko-burgundzkiej,...

Podobne wypracowania