Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna stuletnia - Burgundia w czasie wojny stuletniej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Od podbojów Franków w VI wieku obszary zamieszkałe przez plemię Burgundów były integralną częścią państwa francuskiego (wcześniej frankijskiego). Ten znakomicie rozwinięty gospodarczo, posiadający wszystkie najważniejsze gałęzie przemysłu (przez co był poniekąd samowystarczalny) i gęsto zaludniony region na przełomie XIV i XV wieku zyskiwał coraz silniejszą pozycję na tle ogarniętych wojną innych lenników francuskich.

Szczyt potęgi burgundzkiej przypada na okres panowania księcia Filipa III Dobrego, czyli lata 1419-1467. Podobnie jak jego syn i następca, Karol Śmiały, dążył on do utworzenia na pograniczu francusko-niemieckim silnego niezależnego państwa na wzór karolińskiego królestwa Lotaryngii. Ogromny potencjał finansowy oraz znaczna siła militarna, oparta na karnej i zawodowej armii posiadającej silną artylerię, sprawiły, że w trakcie trwania wojny stuletniej Burgundia stała potencjalnym się cennym sojusznikiem dla jednej ze stron.

Ekspansja Burgundii w początkowym okresie skierowana była na formalnie wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego, ale faktycznie osamotnione i słabe, księstwa i hrabstwa południowo-wschodnich Niderlandów. W roku 1430 Filip Dobry przyłączył do swojego państwa Brabancję (dzisiejsza Belgia)...

Podobne wypracowania