Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna w Afryce Północnej (1940-1943)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Datą rozpoczęcia się II wojny światowej w północnej części Afryki jest dzień 10 czerwca 1940 roku, kiedy to Włochy opowiedziały się po stronie hitlerowskich Niemiec i zaatakowały Francję. Rozpoczęła się tym samym walka w koloniach należących do Wielkiej Brytanii, Francji oraz faszystowskich Włoszech.

Głównym powodem walk prowadzonych w Afryce Północnej była chęć utworzenia przez Benito Mussoliniego drugiego Imperium Rzymskiego. Faszystowski duce pragnął, aby Morze Śródziemne stało się wewnętrznym morzem wielkiego włoskiego państwa. W tym celu należało jednak zająć kolonie aliantów, a szczególną uwagą obdarzyć Egipt oraz Kanał Sueski. Zajęcie tych terenów było strategicznie kluczowe. Nie bez znaczenia były także ziemie leżące na Półwyspie Arabskim, słynące ze swej zasobności w ropę – surowiec bardzo ważny podczas prowadzenia wojny.

Ważnym wydarzeniem, mającym miejsce na początku konfliktu, było utworzenie francuskiego rządu w Vichy, kolaborującego z nazistami. Z tego też powodu armia włoska nie zajmowała terenów Francji, nowego sojusznika w walce z aliantami. Dla Wielkiej Brytanii stanowiło to ogromny problem, nie mogła bowiem pozwolić na wzmocnienie się floty Państw Osi. Dlatego też 3 lipca 1940...

Podobne wypracowania