Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konstytucja 3 maja 1791 - zmiany w ustroju społecznym (szlachta, mieszczaństwo, chłopi)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stosunki społeczne, jakie panowały w Rzeczypospolitej w XVIII wieku, były dla niej bardzo szkodliwe - wraz ze złotą szlachecką wolnością, kraj pogrążał się w chaosie i anarchii. Nierząd prowadził do osłabienia państwa, a słabe państwo nie było w stanie bronić swojej suwerenności. Pojawili się jednak ludzie, którzy pragnęli wyciągnąć Rzeczpospolitą z kryzysu, wzmocnić ją i ponownie wysunąć na czoło europejskich mocarstw. Jednak by do tego dotrzeć, trzeba było najpierw przebudować m.in. szkodliwy ustrój społeczny. Czyniła to właśnie Konstytucja 3 maja 1791 roku.

Jak już zostało wspomniane, uzdrowienie Rzeczypospolitej wymagało zlikwidowanie złotej szlacheckiej wolności i liberum veto, które dla szlachty stanowiły podstawę ustroju politycznego, a które były zarazem dla tego ustroju śmiertelne. To właśnie czyniła wspomniana konstytucja - wraz z nią znikało liberum veto, a wszelkie głosowania miały się odbywać jedynie poprzez większość głosów. Jednocześnie szlachta gołota (czyli szlachta nie posiadająca dóbr ziemskich) traciła swoje prawa polityczne. Konstytucja 3 maja 1791 roku gwarantowała prawo własności, bezpieczeństwa wolności, ale i zarazem zobowiązywała szlachtę do obrony ustawy zasadniczej i samej Rzeczypospolitej.

Reformy...

Podobne wypracowania