Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kościół w PRL - reakcja na czerwiec 1976 w Polsce

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kościół w Polsce powojennej, realizując swą misję, musiał dostosowywać się do zaistniałej sytuacji i dlatego nie można mówić o jednolitej strategii przez cały okres PRL. Postawa kleru zależała w dużej mierze od polityki władz komunistycznych.

I tak okres do roku 1956 bardzo często określany jest jako czas, w którym Kościół walczył o swe przetrwanie. Represje były wówczas na tyle silne, że wszelkie wysiłki kierowane były na „defensywę”. W kolejnych latach Episkopat, korzystając ze stopniowej liberalizacji, coraz częściej decydował się na bardzo odważne działania, które powodowały wrzenie w kierownictwie PZPR. Coraz większy opór dotyczył jednak głównie sfery społecznej. Nie angażowano się natomiast w żadnej mierze w politykę. Właśnie dlatego władzy nie zależało już na eliminacji Kościoła (która w owym czasie była niemożliwa), ale na jego kontroli.

Począwszy od lat 70., czyli momentu, gdy I sekretarzem został Edward Gierek, relacje między Kościołem a państwem uległy poprawie. Duża w tym zasługa aparatu władzy. Ważne osoby coraz częściej zabiegały bowiem o przychylność hierarchii kościelnej. Ta ostatnia natomiast próbowała wykorzystać tę sytuację starając się umocnić własną pozycję. Tym...

Podobne wypracowania