Grzegorz z Sanoka - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Humanizm ma swoje początki we Włoszech, tam znalazł sobie szerokie grono zwolenników, dzięki którym stopniowo przenikał do innych europejskich krajów. W Polsce za jednego z prekursorów myśli humanistycznej uważa się Grzegorza z Sanoka – wybitnego poetę, autora elegii, epigramów i pieśni, filozofa, podróżnika, mecenasa nauki i sztuki oraz gorliwego duchownego.
Grzegorz z Sanoka herbu Strzemię (choć źródła nie potwierdzają jednoznacznie jego szlacheckiego pochodzenia) urodził się najprawdopodobniej w roku 1406 w okolicach Sanoka na południu Polski. W dzieciństwie był surowo traktowany przez swojego ojca, co stało się przyczyną jego ucieczki z rodzinnego domu w wieku dwunastu lat. Pomimo młodego wieku prowadził odważne, podróżnicze życie, tułał się po świecie (kilka lat spędził nawet w Niemczech), aż w końcu w roku 1421 dotarł do stołecznego Krakowa, gdzie postanowił pozostać na dłużej. Tam też rozpoczął elementarną naukę, a następnie w latach 1428-1433 studiował na wydziale atrium Akademii Krakowskiej, uzyskując stopień bakałarza oraz profesora poezji rzymskiej. Po studiach osiadł najpierw na dworze Jana z Tarnowa, a później króla Kazimierza Jagiellończyka, gdzie zajmował się wychowaniem dzieci swoich opiekunów.
Pewnym jest, że Grzegorz z Sanoka do roku 1437 przyjął święcenia kapłańskie, po czym wyjechał do Włoch na dalsze studia. W Rzymie pracował krótko w kancelarii papieskiej za pontyfikatu Eugeniusza IV jako muzyk i kopista. Po powrocie do Polski otrzymał stopień magistra atrium (1439) Akademii Krakowskiej, gdzie jakiś czas wykładał poezję klasyczną. W roku 1440 została mu przydzielona parafia we Wieliczce – równocześnie pełnił wówczas funkcję osobistego kapelana króla Władysława III, a także pracował w kancelarii królewskiej. Towarzyszył władcy w jego wyprawach na Węgry oraz w ostatniej kampanii zakończonej klęską pod Warną w roku 1444. Po śmierci króla Grzegorz z Sanoka pozostał na Węgrzech, gdzie na dworze magnata, Jana Hunyadiego, wojewody siedmiogrodzkiego, zajmował się wychowaniem jego potomków.
Podczas wielu lat podróży po całej Europie miał okazję zatknąć się z różnymi prądami renesansowymi oraz uczestniczył w szeroko pojętym życiu kulturalnym Europy, co wywarło wydatny wpływ na dalsze jego życie. W roku 1451 Grzegorz z Sanoka wrócił do ojczyzny. Objął wówczas, jako siódmy łaciński duchowny, prestiżową archidiecezję lwowską, w której szybko dał się poznać jako sprawny organizator i administrator rozległej prowincji kościelnej, a także mecenas nauki, kultury i sztuki. Dzięki jego inicjatywie odrestaurowana została lwowska katedra oraz zbudowano i ufortyfikowano osadę Dunajów pod Lwowem. Miejsce to – a dokładniej dom Grzegorza z Sanoka – zasłynęło jako pierwszy w Polsce dwór humanistyczny z prawdziwego zdarzenia, w którym kwitło życie kulturalne i umysłowe, m.in. dzięki regularnym odwiedzinom wybitnych artystów i naukowców z całego kontynentu; jednym z nich był np. Filip Buonaccorsi (Kallimach), włoski humanista, wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka.
Poglądy polityczne Grzegorza z Sanoka sprowadzały się do poparcia silnej władzy monarszej. Jednocześnie jednak uważał, że prawa nie są ani naturalne, ani wieczne, ale pochodząc z nadania ludzkiego mają jedynie służyć państwu i jego obywatelom. Uważał, iż lud powinien mieć prawo do sprzeciwu wobec ustaw dla siebie niekorzystnych, które pochodzą od niesprawiedliwej władzy i popierają np. pasożytnictwo kosztem najuboższych. Był ponadto bodaj pierwszym z polskich myślicieli, który otwarcie krytykował scholastykę oraz ślepe podporządkowywanie nauki i przyrody ramom teologii, a także średniowieczne ideały umartwiania się i ascezy.
Grzegorz z Sanoka zmarł w dniu 29. stycznia 1477 w Rohatynie nieopodal Lwowa. Swoim niezwykle barwnym i obfitującym w przygody życiem na trwałe wpisał się w średniowieczną historię państwa polskiego jako jeden z najwybitniejszych myślicieli, przedstawiciel idei humanistycznych oraz arcybiskup Lwowa.
Podobne wypracowania do Grzegorz z Sanoka - biografia, życiorys
- Starożytny Rzym - Architektura rzymska - cechy, przykłady, zabytki
- Wojna domowa w Hiszpanii (1936) - przyczyny, przebieg, skutki
- Wielokulturowość w Polsce - religie i wyznania - znaczenie chrześcijaństwa i Kościoła katolickiego
- Kwestia sudecka i konferencja monachijska
- Starożytna Sparta - ustrój polityczny i struktura społeczeństwa w starożytnej Sparcie
- II Rzeczpospolita Polska po odzyskaniu niepodległości - mapa, podział ziem, podział administracyjny
- Spór o inwestyturę
- Roman Dmowski - biografia, życiorys
- Stosunki Polski z sąsiadami w latach 30. XII wieku
- Wit Stwosz - biografia, życiorys
- Konfederacja radomska - przyczyny, przebieg, skutki
- Robert Schumann - biografia, życiorys
- Jerzy Urban - biografia, życiorys
- Kościół w PRL - reakcja na czerwiec 1976 w Polsce
- Kultura karolińska - charakterystyka, opracowanie
- Frida Kahlo - biografia, życiorys
- „Cud nad Wisłą” - Bitwa warszawska
- Powstanie „Solidarności” - ruch opozycyjny w Polsce
- Kodeks Hammurabiego - opracowanie
- Maksymilian Maria Kolbe - biografia, życiorys