Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Grzegorz z Sanoka - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Humanizm ma swoje początki we Włoszech, tam znalazł sobie szerokie grono zwolenników, dzięki którym stopniowo przenikał do innych europejskich krajów. W Polsce za jednego z prekursorów myśli humanistycznej uważa się Grzegorza z Sanoka – wybitnego poetę, autora elegii, epigramów i pieśni, filozofa, podróżnika, mecenasa nauki i sztuki oraz gorliwego duchownego.

Grzegorz z Sanoka herbu Strzemię (choć źródła nie potwierdzają jednoznacznie jego szlacheckiego pochodzenia) urodził się najprawdopodobniej w roku 1406 w okolicach Sanoka na południu Polski. W dzieciństwie był surowo traktowany przez swojego ojca, co stało się przyczyną jego ucieczki z rodzinnego domu w wieku dwunastu lat. Pomimo młodego wieku prowadził odważne, podróżnicze życie, tułał się po świecie (kilka lat spędził nawet w Niemczech), aż w końcu w roku 1421 dotarł do stołecznego Krakowa, gdzie postanowił pozostać na dłużej. Tam też rozpoczął elementarną naukę, a następnie w latach 1428-1433 studiował na wydziale atrium Akademii Krakowskiej, uzyskując stopień bakałarza oraz profesora poezji rzymskiej. Po studiach osiadł najpierw na dworze Jana z Tarnowa, a później króla Kazimierza Jagiellończyka, gdzie zajmował się wychowaniem dzieci swoich...

Podobne wypracowania