Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stosunki Polski z sąsiadami w latach 30. XII wieku

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Lata 30-te, a zwłaszcza pierwsza ich połowa, obfitowały w konflikty państwa Bolesława Krzywoustego z sąsiadami.

Niedługo po tym, jak Bela uzyskał tron węgierski, opozycja wezwała Borysa - Rusina, w nadziei, że będzie on w stanie obalić dotychczasowego władcę. Pretendent jednak wiedział, że misja się nie powiedzie, jeśli nie zjedna sobie Bolesława. Piast dał się przekonać (liczył na sojusze zarówno z Rusią, jak i z nowym władcą Węgier), zgromadził swe wojsko i poprowadził je w kierunku Węgier. Tam też, nad rzeką Sajo, zeszły się armie polsko-ruska oraz węgierska. Szybko jednak polski władca przekonał się, że nie docenił sił Beli i rozpoczął odwrót.

Wyprawa z roku 1132 zakończyła się więc zupełną klęską. W międzyczasie książę Sobiesław czeski, niezadowolony z poczynań Bolesława, wkroczył na Śląsk, spustoszył cały region i powrócił do kraju. Wszystkie okoliczne ludy były więc w owym czasie w stanie wojny.

W ciągu następnych dwóch lat Krzywousty jeszcze dwukrotnie podejmował wyprawy na Węgry w celu obalenia Beli. Próby te kończyły się jednak niepowodzeniem (w roku 1134 Węgrzy zastosowali fortel, dzięki któremu udało im się wybić całe polskie wojsko - król ledwie uszedł z pola walki).

W tym samym czasie...

Podobne wypracowania