Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wyobraź sobie, że jesteś ambasadorem Francji w Polsce w okresie rządów Augusta II Wettina (Mocnego)...

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Polacy nie wybrali naszego wspaniałego księcia Contiego na dziedzica tronu. Królem Polski został August II Wettin, który zresztą koronę przynależną ks. Contiemu wydarł siłą. Wettin napotkał opór Polaków w tej kwestii, jednak sprzedajność niektórych dostojników pozwoliła mu odebrać ten urząd. Z czasem zyskał sobie przychylność szlachty, która zamiast mianować swoim władcą wspaniałego ks. Contiego, który przysporzyłby jej ogromu sukcesów, zgodzili się wreszcie na Wettina, podłego Saksończyka, który wciąga Rzeczpospolitą w bezsensowne konflikty. Zresztą Polska tylko na tym cierpi, szczególnie w długiej i wyczerpującej wojnie, którą prowadzi wraz z Rosją, Danią, Saksonią i Prusami przeciw Imperium Osmańskiemu, a przede wszystkim przeciw Szwecji. Polska już niejednokrotnie występowała do wojny przeciw Szwecji, która zresztą mocno utrącała Rzeczpospolitej nie tylko nosa, ale i bogactw oraz terytoriów. Kraj znad Wisły nigdy nie miał szczęścia do walki ze swoim północnym sąsiadem. Zresztą cała ta wojenna farsa toczy się na terytorium Rzeczpospolitej, niszcząc ją i dewastując, przy czym nie uzyskując żadnych łupów. Te przypadają jedynie stronom konfliktu - Rosji i Szwecji, które prawdę powiedziawszy wykorzystują Rzeczpospolitą jako darmowy teatr działań.

Co ciekawe, skończyło się to wszystko wystąpieniem szlachty przeciw swojemu podłemu królowi Wettinowi, którego to postanowiono wygnać z kraju, szczególnie za konszachty z rosyjskim władyką Piotrem I.

Podobne wypracowania